5 sposobów na dobre warunki przy kredycie hipotecznym
Idąc do banku, aby wziąć kredyt, wydaje się, że trzeba zgodzić się na warunki proponowane przez bank. Nie są one zawsze najlepsze, mimo że często doradcy tak właśnie twierdzą. Tak naprawdę warunki kredytowe zawsze można negocjować.
Warunki kredytu hipotecznego od banku
Banki są nastawione nie tylko na zaoferowanie oferty, która wydaje się klientowi korzystna, ale przede wszystkim są one nastawione na własny zysk. To klient musi być atrakcyjny dla banku, by mógł uzyskać kredyt.
Najważniejsza jest zdolność kredytowa. Chodzi o to, by bank miał pewność, że dana osoba będzie spłacać kredyt.
Wiarygodność ekonomiczna to inaczej scoring. Im jest on wyższy, tym lepsze warunki można dostać.
Kredyt hipoteczny a zasada Win-Win
Istnieje coś takiego jak zasada Win-Win. Chodzi tutaj o wzajemność: jeśli klient wchodzi z wysokim wkładem własnym, to banki chętniej przystają na możliwość negocjacji warunków.
Poza tym klient musi się zaprezentować jako ten, który pozostanie wierny danemu bankowi. To też ma wpływ na negocjację warunków. Dobrze, jeśli klient biorąc kredyt, jednocześnie założył w danym banku konto, lokatę lub kartę kredytową.
Kredyt hipoteczny - sposoby na lepsze warunki
Doradcy z banków robią wszystko, aby zaoferować warunki najbardziej korzystne dla banku. Dlatego dobrze jest się przygotować i mieć argumenty na wszystkie ich słowa.
- Wysoki wkład własny to pierwszy sposób na lepsze warunki. Może on wyrażać się przez gotówkę, działkę, nieruchomość. 20-30% wartości kredytu to stawka, do której powinien on dobiegać.
- Składanie wniosków w różnych bankach to drugi sposób. Dzięki temu można zapoznać się z warunkami oferowanymi przez różne banki.
- Wniosek tam, gdzie się ma konto – wówczas klient będzie rozpatrywany w innych kategoriach.
- Poprawienie zdolności kredytowej. To bardzo ważna sprawa, o którą należy zabiegać jeszcze przed złożeniem wniosku. Trzeba wywiązać się ze wszystkich poprzednich zobowiązań, zadbać o pozytywną ocenę w BIK. Warto też kupić coś na raty i je spłacić, aby pokazać, że nie jest się ryzykownym klientem.
Kredyty hipoteczne a warunki do negocjacji
Prowizja to opłata od udzielenia kredytu. Jej wysokość jest różna. Marża to stawka oprocentowania, ale banki mogą też naliczyć jej dwukrotność. Jedno i drugie da się negocjować.
Kredyt pod hipotekę - negocjacje po latach
Warunki kredytu można negocjować nawet po latach. Najbardziej opłacalne będzie to wtedy, gdy kredyt był brany w okresie niskich stóp procentowych, co skutkowało wysoką marżą ze strony banku. Oczywiście nie ma pewności, że bank pozwoli zmienić warunki.
Bez problemu można spróbować negocjować warunki na wcześniejszą spłatę kredytu.
Komentarze (0)