Na jaką pomoc ze strony banków mogą liczyć firmy?
Jeśli decydujemy się na prowadzenie własnej firmy, musimy liczyć się z koniecznością zagwarantowania jej zewnętrznych źródeł finansowania. Bez względu na to, czy się to nam podoba, czy też nie, nasze własne środki w pewnym momencie nie muszą okazać się wystarczające. Jednym z najlepszych sposobów prowadzących nas do tego celu jest zaciągnięcie kredytu dla firmy, choć oczywiście nie jest to jedyna opcja, z jakiej można skorzystać.
Przedsiębiorcy są zainteresowani również funduszami unijnymi, leasingiem, faktoringiem, a nawet wekslami. Banki już od dawna wykazują zainteresowanie klientami firmowymi. Możemy dziś więc liczyć nie tylko na pomoc w finansowaniu tak zwanej działalności inwestycyjnej, ale i bieżącej.
Coraz modniejsze są też tak zwane kredyty dla start, rozwiązania skierowane do małych i średnich firm oraz wsparcie inwestycji ekologicznych. Obecnie zaciągnięcie kredytu dla firm wydaje się zresztą atrakcyjniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, cennym wsparciem są bowiem dla nas relatywnie niskie stopy procentowe. Nawet, jeśli nie będą się one utrzymywały w nieskończoność, nie musimy obawiać się tego, że w najbliższym czasie grozić będzie nam wizja ich gwałtownej zmiany. Banki potrafią też podchodzić do klientów firmowych bardziej elastycznie, co również zwiększa szansę na to, że współpraca z nimi potoczy się tak, jak sami tego oczekiwaliśmy.
Jeśli zastanawiamy się nad tym, na jaki kredyt możemy mieć największe szanse, nie ulega wątpliwości, że w centrum naszego zainteresowania powinien się znaleźć przede wszystkim tak zwany kredyt inwestycyjny. Jego znakiem rozpoznawczym jest to, że uzyskane od banku środki finansowe możemy przeznaczyć na rozwój firmy, a więc choćby na zakup nowej technologii lub budowę hali. Innym ciekawym rozwiązaniem jest kredyt obrotowy, a więc ten, który można przeznaczyć na firmową działalność bieżącą. Z takiego kredytu można też korzystać, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się konsolidacja zobowiązań.
Przedsiębiorcom odpowiada również linia kredytowa znajdująca się bezpośrednio w ich bieżącym rachunku. Zwykle można z niej korzystać przez rok, problemem nie jest jednak jej przedłużenie. Firmom rozwiązanie to przydaje się nie mniej niż klientom indywidualnym, można pozwolić sobie bowiem jedynie na spłacanie odsetek, a nie na regulowanie części kapitałowej, dzięki czemu tą ostatnią można obracać w niemal dowolny sposób. Oczywiście, w bankach można liczyć także na mniej typowe wsparcie, modne są więc zarówno kredyty konsolidacyjne, jak i kredyty hipoteczne, kredyty pod zastaw, a nawet klasyczne kredyty gotówkowe.
Komentarze (0)