Kredyt dla firm jako sposób finansowania
Niewiele początkujących firm może się cieszyć kapitałem, który pozwala na inwestowanie. Dlatego też przedsiębiorcy często starają się o zewnętrzne źródło finansowania, na przykład kredyt lub dotacje unijne.
Kredyty dla firm
Oferta banków skierowana do młodych i prowadzących już od pewnego czasu działalność firm jest szeroka. Można uzyskać kredyt na bieżącą działalność, na innowacje czy rozwiązania ekologiczne. Od długiego czasu utrzymują się niskie stopy procentowe, co sprawia, że branie kredytów opłaca się firmom.
Kredyt inwestycyjny i obrotowy
To dwa najpopularniejsze kredyty dla firm. Kredyt inwestycyjne pozwala rozwinąć firmę, na przykład poprzez zakup nowego sprzętu, technologii, różnego typu modernizacje, budowę. Z kolei obrotowy przeznacza się na bieżącą działalność (na przykład zakup surowców lub na szeroko rozumiane zachowanie płynności finansowej firmy).
Rachunek bieżący – linia kredytowa
Jest to bezpieczna i wygodna forma kredytu, która pozwala w razie problemów finansowych po roku zacząć spłacać jednie odsetki. Linia kredytowa w rachunku bieżącym polega na tym, że kredyt odnawia się co roku, tak jak kredyt odnawialny dla indywidualnych klientów. Można także rozważyć kredyt konsolidacyjny (kilka kredytów zwarte w jeden), refinansowy, hipoteczny lub pod zastaw.
Gdzie uzyskać kredyt dla firm?
Banki podchodzą nieco nieufnie do początkujących przedsiębiorców, którzy nie mogą wykazać żadnego stażu na rynku. Nie każdy bank udzieli takiej firmie kredytu. Wśród banków, które wspomagają młodych przedsiębiorców warto wymienić FM Bank, PKO Bank, mBank. Można też szukać w banku BPH oraz Reiffeisen i ING (dwa ostatnie udzielają jednak kredytu firmom działającym od pół roku). Z kolei doświadczeni przedsiębiorcy mogą zgłosić się po kredyt także do Citi Banku Handlowego, Alior Banku.
Idea Bank i kredyt na start
Kredyt na Start, który oferuje firmom Idea Bank, jest jedną z najciekawszych tego typu propozycji na rynku. Można zaciągnąć go na okres do 10 lat, oprocentowanie jest niewielkie, a firma nie musi posiadać żadnego stażu. W Idea Banku znajdzie się także oferta dla osób, które prowadzą samodzielną działalność. Mogą one uzyskać premię do opisywanego kredytu – w ciągu pierwszego roku działalności bank pokryje składki na ZUS do 400 zł na miesiąc.
Gwarancja de minimis
Gdy firma zaciągnie kredyt inwestycyjny lub obrotowy w banku, który posiada umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, istnieje możliwość skorzystania z programu zwanego Gwarancją de minimis. Projekt ten został wdrożony, by spierać rozwijające się firmy. Oznacza zabezpieczenie spłaty (do 60% kwoty kredytu i 3,6 mln złotych) na wypadek, gdyby firma nie zdołała tego zrobić. Program ten daje pewne poręczenie i pozwala liczyć na większą kwotę kredytu.
Komentarze (0)