Czynniki wpływające na zarobki z lokat bankowych
Zyski z lokaty nigdy nie są jedynie prostą sumą odsetek od wpłaconej kwoty oraz samej tej kwoty. Tak obliczany zysk zawsze będzie zawyżony, a rezultat może się okazać rozczarowujący, Lokaty, jako bezpieczna i sprawdzona forma inwestowania pieniędzy, stale nabierają popularności. Tym bardziej warto przed wyborem lokaty i podpisaniem umowy umieć oszacować realny zysk. W tym celu powinno się przyjrzeć oprocentowaniu, następnie sprawdzić rodzaj kapitalizacji odsetek, wybadać nieco sytuację na rynku oraz odjąć Podatek Belki.
Oprocentowanie lokaty – mylące promocje
Banki organizują promocje, by przyciągnąć klientów. Ponieważ podawane w reklamie informacje muszą być proste i przykuwające uwagę, zwykle są też bardzo uproszczone. Może się okazać, że podane oprocentowanie dotyczy tylko sytuacji, gdy pieniądze są wpłacane na lokatę na rok. Tymczasem wielu klientów preferuje jednak krótsze umowy.
Jak często bank nalicza odsetki?
Banki zwykle naliczają odsetki od umieszczonych na lokacie środków raz na miesiąc. Istnieje jednak też możliwość, że będzie się to działo częściej lub rzadziej. Odsetki są doliczane wprost do rachunku lokaty, można więc mieć w nie stosowny wgląd. Od tego zależy, jak często klient będzie mógł kontrolować swoje przychody.
Podatek Belki – ile wynosi?
Podatek Belki jest podatkiem od przychodów kapitałowych, który dotyczy każdej terminowej lokaty. Wynosi 19% od przychodu. Banki odejmują ten podatek od należnej kwoty odsetek, będzie ona więc stosownie pomniejszona. Tymczasem w ofertach nie uwzględnia się takiego podatku – to sprawia, że zarobek obliczony najprostszym rachunkiem nie będzie odpowiadał rzeczywistemu. Warto włączyć tę wiedzę do swoich wstępnych wyliczeń.
Lokata bankowa a inflacja
Wreszcie do pełnej wiedzy o faktycznym zarobku na lokacie niezbędna jest wiedza o aktualnej stopie inflacji. Pieniądze tracą na wartości, towary i usługi drożeją. Oznacza to, że po zakończeniu okresu umowy o lokatę za zdeponowaną tam kwotę będzie można kupić nieco mniej, niż wcześniej. Po wliczeniu stopy inflacji okazuje się, że zysk z lokaty jest jeszcze mniejszy. Jednak wykonanie wszystkich tych kroków pozwala na oszacowanie kwot zgodnie ze stanem faktycznym, nie z tym, co bank chciałby zasugerować klientom, by przyciągnąć ich do siebie i zachęcić do korzystania z usług.
Komentarze (0)