Oszczędzanie bez ryzyka z lokatami terminowymi
Jeśli posiadamy jakieś oszczędności, a mądry człowiek powinien się zawsze starać odłożyć coś na czarną godzinę, powinniśmy pomyśleć o korzystnym dla nas inwestowaniu pieniędzy czyli znanym wszystkim oszczędzaniu. Na pewno nie można pozwalać pieniądzom leżeć bezczynnie "w skarpecie", ponieważ wtedy nie generują żadnych zysków. Przetrzymywanie ich na koncie zazwyczaj powoduje, że pomimo jakiegoś niewielkiego oprocentowania, per saldo tracą na wartości w wyniku inflacji.
Sposobów inwestowania jest oczywiście wiele i zazwyczaj jest tak, że jeśli liczmy na większe zyski, musimy pogodzić się z ryzykiem utraty części środków. Jeśli takie ryzyko jest dla nas nie do zaakceptowania, możemy poszukać trochę mniej zyskownych, ale za to w stu procentach bezpiecznych rozwiązań, takich jak na przykład lokaty terminowe. Na pewno nie jest to sposób na dorobienie się fortuny, ale jest to gwarant bezpiecznej przyszłości.
Czym jest lokata terminowa?
Banki zarabiają głównie na udzielaniu pożyczek, od których dostają oprocentowanie i to jest ich zysk. Sytuacja może jednak wyglądać też odwrotnie, czyli my możemy pożyczyć bankowi nasze pieniądze i to on zapłaci nam odsetki. Taka sytuacja to lokata terminowa. Na podstawie umowy lokaty obiecujemy bankowi, że zostawimy mu swoje pieniądze na określony czas, dzięki czemu będzie on posiadał większe aktywa i będzie mógł więcej pożyczać ludziom na rynku. Po umówionym czasie bank odda nam pieniądze razem z oprocentowaniem pomniejszonym o niesławny podatek Belki. Musimy się pogodzić, że w tym czasie nasze pieniądze będą zamrożone. Nie oznacza to, że są niedostępne, ale jeśli je podejmiemy, zerwiemy umowę i nie dostaniemy naszych odsetek.
Lokata terminowa a wielkość zysku
Zyski na lokatach terminowych nie są wysokie, ponieważ mamy pełne bezpieczeństwo naszej inwestycji. Nigdy nie może się stać nic złego, więc nie może się stać też nic specjalnie dobrego. Banki są nam w stanie zaoferować różne odsetki od naszej lokaty. Najwięcej zależy zawsze od czasu trwania lokaty. Bankom zależy, by był jak najdłuższy, co ułatwia im planowanie ich działań. Lokaty powyżej roku są zawsze lepiej oprocentowane od tych do roku. Spore znaczenie ma też zazwyczaj częstotliwość kapitalizacji odsetek.
Komentarze (0)